החופש הגדול בפתח: עושים מההיסטריה היסטוריה

כל השנה טרחת, חינכת והשקעת בילדיך. קראת, למדת על נפש הילד, ניסית כ"כ לגדול בעצמך על-מנת לגדל נכון וטוב יותר את ילדייך. והנה החופש הגדול בפתח ואיתו צפים בקרבך רגשות מעורבים של שמחה וחשש, קלילות לצד כבדות, רצון לשמור בקנאות על שגרה למול הצורך בשינוי והרפיה ובעיקר המבוכה איך נכון להנהיג את הבית בזמן החופשה.

החופש הגדול - איך נמנף אותו ונגרום לו להיות מקפצה בחינוך הילדים, וכל זאת, מבלי שתגרע ההנאה מחופשת הקיץ.

הכן ילדך לקיץ - המדריך המלא

החופש הגדול מגיע… חגיגה לילדים ואולי מעט פחות להורים.

כשחשבתי עם עצמי איך אני מרגישה עם נושא החופש הגדול, שמחתי לגלות שני היבטים:

האחד לחיוב והשני אמנם קצת פחות.

כמו בכל דבר בחיים, ישנם שני צדדים למטבע וחשוב לתת את הדעת על כל אחד מהם.

אמא - איך את מרגישה לנוכח החופש הגדול?

מצד אחד - לחץ ההתארגנות בבוקר נעלם פלאים, יש לנו פטור מסיוע בשיעורי בית ושינון למבחנים, אין צורך לכתוב (שוב!) פתקי התנצלות על איחור לביה"ס, ואפילו הנסיעה בכביש לעבודה נראית רגועה מתמיד.

מצד שני- אנחנו מקבלות שלל משרות חדשות: מפעילה בצוות הווי ובידור, מדריכת קייטנה מדופלמת וסוכנת תיירות ממולחת, מגשרת ומיישבת סכסוכים, יועצת קולינרית להתקפי רעב תכופים, פועלת ניקיון, מטפלת רגשית לרגעי משבר ושעמום קשים, רכזת תקציב לתכנון כלכלי אפקטיבי ועוד כיד הדמיון הטובה עליכן.

כל המשרות הללו נוספות לנו על השוטף העמוס ממילא…

קונפליקט במיטבו.

אז איך מתכוננים לחופשה?

קודם כל, לחופשה יש התחלה אבל יש לה גם סוף. היא בעלת זמן מאד מוגדר (שלפעמים נגמר מהר מכפי שציפינו) ויש לה מאפיינים ייחודיים שאפשר לנצל אותם לרענון וחידוש הקשר בין כל בני הבית.

אז החופשה לא מגיעה ביום אחד ואנחנו יודעות עליה מראש, (ולכן המאמר נשלח דווקא כעת) ולכן בואי ונתכונן אליה בצורה נכונה.

במאמר של חג פורים דיברנו על חשיבות ההכנה לשינוי צפוי ועל התועלת החשובה שנרוויח מכך.

חשוב כי קודם כל נשב יחד עם עצמינו ו/או עם בן הזוג שלנו ונחשוב איך וכיצד היינו רוצים שיתנהל זמן החופשה אצלנו בבית. החל מהיכן יישארו הילדים כי שנינו עובדים, עובר דרך גבולות עקרוניים שאיננו מוכנים להתפשר עליהם לעומת גבולות שאנו מוכנים להגמיש קצת יותר וכלה ביכולת הכלכלית שלנו למקומות הבילוי השונים.

מן הסתם חווינו יחד עם הילדים כמה חופשים קודמים (וגם אם לא, גם אנחנו היינו פעם ילדים…) ולכן אנחנו יכולות למקד לעצמינו מתי אנו והילדים חשנו סיפוק, איזה פעילות שעשינו היתה משמחת ומגבשת, מה היה הקושי שהוציא אותנו מהכלים, מתי כבר הרגשנו שאנחנו צריכות קצת זמן לעצמינו וכו'.

תכנון החופש, על כל רבדיו, נמצא בידכם ההורים וביכולתכם לשרטט אותו בצורה נעימה שתתאים לכם וגם תתחשב בצרכי הילדים.

אחרי שנגבש לעצמינו את מסגרת החופשה הרצויה לנו נוכל להעביר את המסר לילדים. כך גם הם יוכלו להתכונן ואפילו להיות שותפים פעילים בחשיבה ויישום הדברים בשמחה.

אחד הדברים המכבדים והמשייכים ילד למשפחה, היא העובדה כי משתפים גם אותו בהחלטות ושואלים לדעתו ועצתו בתחומים בהם אכן יכול להועיל.

אפשר לקבוע יום בו נשב יחד עם הילדים ונערוך מעין סיעור מוחות, כאשר לכל אחד תינתן הזדמנות מכבדת לומר את דברו (כן, גם לבני הארבע יש מה לומר…) ולהציע רעיון על פעילויות שהיה מעוניין לעשות וכו'.

אני מבטיחה לך שתשמעי מגוון רעיונות שאפילו לא העלית על דעתך שהם חשובים עבורם, כמו הכנת ארוחת ערב משותפת או משחק משפחתי משותף. גם אופציות הבילוי יכולות להיות זולות ופשוטות יותר מכפי שדמיינו אנו, שכן גם ביקור אצל סבא וסבתא בירושלים יכול להיות אטרקציה בעיני הילד הקטן.

שיחת תיאום ציפיות בנושא גבולות ברורים כמו שעת שינה וקימה בבוקר, הקפדה על תפילות, זמני ארוחות ועוד תוביל להפנמת הצורך ביישום הדברים שייקבעו לאור חשיבותם ולא ככפיה עבור הילד.

אחרי הכל, חשוב לנו שהילדים יהיו מרוצים ושמחים וירגישו חלק מהמשפחה, לא?

היי, אנחנו בחופש, למה צריך גבולות?!

אווירת החופשה לעתים נתפסת כחסרת גבול ומעצור. מעין שבירה של כל השגרה והמוסכמות שהתקיימו במהלך כל השנה. זו הסיבה גם, שהורים חוששים למשמע צמד המילים "החופש הגדול".

אחת מהשאיפות שלנו, היא דווקא קיום של שגרה בה ההתנהלות מוגדרת וידועה מראש לכולם, בלי צורך בהסברים מתישים או וויכוחים על דברים שבמשפחה שלנו אמורים להיות ברורים מאליהם. מאידך, בכל מערכת משפחתית ובחיים בכלל, קיימות תקופות של שינויים וטלטלות, אילוצים מציאותיים כדוגמת החופש הגדול (כן, בואנה נודה על האמת - זה אילוץ…), שמחייבים אותנו לערוך שינוי במערכת האוטומטית שלנו.

ולכן, לאור שני קצוות החבל הללו, עלינו לשאוף ליציבות ושגרה תוך מידה נרחבת של גמישות שתאפשר לנו שינוי כאשר נצטרך (בשפה המקצועית מכונה הומאוסטזיס דינאמי).

חופש הוא חופש ואדרבה, זהו זמן מצוין לפיתוח יכולת הסתגלות לשינויים שהנם חלק בלתי נפרד מחיינו וכן הזדמנות לאימון שרירי תכונות הגמישות והוויתור, אך עדיין אין פירושו של החופש, פריקת עול וחציית גבולות ברורים.

עלינו לזכור כי עולם ללא גבולות הוא עולם של תוהו ובוהו. בעולם שכזה יחושו הילדים בלבול ופחד.

לא יהיה ברור להם מה הציפייה הנדרשת מהם, תחסר להם תחושת יציבות והם ירגישו בלתי מוגנים. ילדים כמהים לחיות בעולם ברור. הם חפצים לחוש בשדר: "אמא יודעת מה טוב בשבילי והיא עושה זאת עבורי, גם אם זה כרגע זה מרגיש לי פחות כיף".

ילד זקוק לגב חזק של הוריו וכשאנו לא החלטיים ומבולבלים הילד יחוש חסר אונים וחסר תמיכה ועלול לחיות בחרדה מתמדת. לעומת זאת, ילד עם הורים החלטיים ויציבים יחוש ביטחון וכי יש "מבוגר אחראי בשטח". (אין כוונתי שהורה לא יכול להתלבט או לחשוב על דברים שטרם החליט כיצד לנהוג מולם- אדרבה זה ישקף לילד התנהלות אחראית וכנה, אבל זה כבר נושא של מאמר אחר...)

כמה פעמים במהלך החופש מצאנו את הילדים מקטרים משעמום? כמה פעמים הם השמיעו כי היו רוצים לחזור כבר לשגרה?

עודף הזמן הפנוי והחוסר במסגרת ברורה, עלול לגרום לילד בלבול וקושי, לא פחות מאיתנו המבוגרים.

בתחילה הילדים יישמחו מאד: אין שיעורים, אין מבחנים, אפשר לישון מאוחר. יש ירידה משמעותית בכל הלחצים הקשורים לתפקוד בבית הספר. במשך החופש הם כבר יכמהו להיפגש עם מגוון החברים, להווי ההפסקות ואפילו ללמידה עצמה.

זוהי בדיוק עוד סיבה טובה עבורנו לקבוע חוקים וגבולות, גם אם גמישים יותר, בזמן החופשה.

זכרי אמא, כי שמירה על גבולות במהלך החופש יעניקו לילד גם הכנה נכונה להיטמעות במסגרת לשנה הבאה, שאוטוטו תתחיל...

צידה אחרונה לדרך

דיברנו במאמר על נושאים שונים. על הקונפליקט הרגשי שלנו כאמהות לחופשה, על הכנה ושיתוף ילדים בצורה נכונה ועל חשיבות הצבת גבולות וכללים גם בזמן של חופש.

כעת, לא נותר לכל אחת אלא להתחיל וליישם - להחליט על ציפיותייך מהחופשה ולקבוע תאריך לכינוס האסיפה המשפחתית.

יהי רצון שנזכה לחופש נעים, בו נרענן כוחות ונמלא מצברים בחוויות טובות, מגבשות ומשמחות :)

להורדת המאמר ולהדפסה - לחצי כאן

קוראת יקרה!

אודה לך אם תוכלי לשתף עם חברותייך את המאמר הנ"ל במייל, בפייסבוק או בכל פלטפורמה אחרת.

בנוסף, אשמח אם תכתבי לי פה למטה בתגובות את הערותייך או הארותייך ובכלל אשמח לקרוא מה התרשמותך מהנאמר כאן.

#גבולות #חופשה #הכנהלמעברים #שייכות #תקשורת #התמודדותעםשינויים

שגיאה בהצגת התגובות? גולשים בסינון "רימון"? לחצו כאן ופעלו לפי ההוראות.

RSS Feed

כל הזכויות שמורות לאתר "ניגון הלב" ולקרנית בן-אברהם. אין לעשות שימוש בחומר המופיע באתר זה ללא אישור בכתב מבעלי זכויות היוצרים.

Copyright © 2016.  All Rights Reserved